Meditácia na text - Ján 13, 1 - 15

Goto down

Meditácia na text - Ján 13, 1 - 15 Empty Meditácia na text - Ján 13, 1 - 15

Odoslať pre Admin za Pi 25 marec - 7:22

Meditácia na text - Ján 13, 1 - 15 12439110
Bolo pred veľkonočnými sviatkami. Ježiš vedel, že nadišla jeho hodina odísť z tohoto sveta k Otcovi. A pretože miloval svojich, čo boli na svete, miloval ich do krajnosti. Pri večeri, keď už diabol vnukol Judášovi, synovi Šimona Iškariotského, aby ho zradil, Ježiš vo vedomí, že mu Otec dal do rúk všetko a že od Boha vyšiel a k Bohu odchádza, vstal od stola, zobliekol si odev, vzal plátennú zásteru a prepásal sa. Potom nalial vody do umývadla a začal umývať učeníkom nohy a utierať zásterou, ktorou bol prepásaný. Tak prišiel k Šimonovi Petrovi. On mu povedal: „Pane, ty mi chceš umývať nohy?“ Ježiš mu odpovedal: „Teraz ešte nechápeš, čo robím, ale neskôr pochopíš.“ Peter mu povedal: „Nikdy mi nebudeš umývať nohy!“ Ježiš mu odpovedal: „Ak ťa neumyjem, nebudeš mať podiel so mnou.“ Šimon Peter mu vravel: „Pane, tak potom nielen nohy, , ale aj ruky a hlavu!“ Ježiš mu na to: „Kto sa okúpal, potrebuje si umyť už len nohy a je celý čistý. A vy ste čistí, ale nie všetci.“ Vedel totiž, kto ho zradí, - preto povedal: „Nie všetci ste čistí.“
Keď im umyl nohy a obliekol si odev, znova si sadol k stolu a povedal im: „Chápete, čo som vám urobil? Vy ma oslovujete: „Učiteľ“ a: „Pane“ a dobre hovoríte, lebo to som. Keď som teda ja, Pán a Učiteľ, umyl nohy vám, aj vy si máte jeden druhému nohy umývať. Dal som vám príklad, aby ste aj vy robili, ako som ja urobil vám.


Meditácia

Zelený štvrtok

"Ježiš vedel, že nadišla jeho hodina" (Jn 13, 1).

Dnes čítame príbeh o tom, ako Ježiš umýva nohy svojim učeníkom. Bol to skutok úplnej pokory, ktorý ich zaskočil. A preto sa ich opýtal: "Chápete, čo som vám urobil? ... Dal som vám príklad, aby ste aj vy robili, ako som ja urobil vám" (Jn 13, 12. 15).

Išlo o poslednú lekciu? Umyl Ježiš učeníkom nohy, aby ich pozval k prijatiu života v znamení pokornej služby? Áno aj nie.

Áno, Ježiš nabádal učeníkov, aby sa stali pokornými sluhami, akým bol on - a urobil to zvlášť účinným spôsobom spolu s prorockým gestom. Ale nie je to všetko, čo urobil. Pozrite sa na slová, ktorými Ján začína tento príbeh: "Ježiš vedel, že nadišla jeho hodina..., miloval svojich, čo boli na svete, miloval ich do krajnosti" (Jn 13, 1).

Ježiš vedel, že koniec je blízko. Namiesto toho, aby využil posledné hodiny a zameral sa na vlastný život, vychádza zo seba, aby ukázal svojim učeníkom, ako hlboko ich miluje. Vedel, že slová neurobia tú istú službu. Na slová sa tak ľahko zabúda. Preto volí prorocké gesto, ktoré na nich hlboko zapôsobí. Rozhoduje sa urobiť úkon, ktorý bol vyhradený sluhom v domácnosti. Vyberá si skutok, ktorý sa uchová v pamäti učeníkov ako dôkaz jeho lásky a jeho oddanosti. Ježiš tým skutkom prekročil hranice pokory. Chcel im tým povedať: "Miloval som vás až do konca, po všetky dni svojho pozemského života. Dôverujem vám. Zverujem vám do rúk svoju Cirkev. Teraz choďte a veďte ostatných, ako som ja viedol vás."

Dnešná liturgia obsahuje obrad umývania nôh. Je to spôsob, akým kňaz napodobňuje Ježiša. Je to spôsob, akým vyjadruje svoju hlbokú oddanosť Ježišovi a svoju lásku k nám. Keď sa dnes večer bude odohrávať tento obrad, predstav si samého Ježiša, ktorý nám všetkým vraví: "Tak veľmi ťa milujem. V každej situácii sa môžeš na mňa spoľahnúť."Pane Ježišu, som užasnutý tvojou láskou.


Exodus 12, 1 - 8. 11 - 14; Žalm 116, 12 - 13. 15 - 18; Prvý list Korinťanom 11, 23 - 26

Admin
Admin

Počet príspevkov : 178
Join date : 22.03.2016

Zobrazit informácie o autorovi http://bohjelaskai.slovakforum.net

Návrat hore Goto down

Návrat hore


 
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.