BOH_JE_LASKA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

KRÍŽOVÁ CESTA - meditačná....

Goto down

KRÍŽOVÁ CESTA - meditačná.... Empty KRÍŽOVÁ CESTA - meditačná....

Odoslať pre Admin St 23 marec - 19:56

Modlitba na úvod:

Pane, Ty si povedal: "Kto chce byť mojim učeníkom nech každodenne vezme svoj kríž a nasleduje ma." V duchu každý z nás zoberie svoje ťažkosti a trápenia, ochotne vykročí za Tebou. Otvor nám oči, dotkni sa našich sŕdc, aby sme videli a precítili veľkosť Tvojej lásky k nám. Zo srdca nám je ľúto všetkých hriechov a previnení, ktorými Ťa denne znova a znova pribíjame na kríž. Chceme povstať zo svojich hriechov, pomáhaj nám v tomto úsilí. Tvoja krížová cesta je pre nás školou utrpenia niesť svoje kríže trpezlivo a s láskou.

heart – emotikon Bol si tam
1.Bol si tam, keď bol umučený Pán?
Nezabudni v ťažkej chvíli, že ho všetci opustili.
Bol si tam, keď bol umučený Pán.
2.Bol si tam, keď sa krvou potil Pán?
3.Bol si tam, keď ho Peter zapieral?
4.Bol si tam, keď ho vojak bičoval?
5.Bol si tam, keď klesal pod ťarchou rán?
6.Bol si tam, keď bol umučený Pán?
---------------•०✦•✣•०✦•❇️•✦०•✣•✦०•-----------------

III. ZASTAVENIE - Pán Ježiš prvý raz padá pod krížom

L: Klaniame sa Ti, Kriste, a dobrorečíme Ti.
V: Lebo si svojim krížom vykúpil svet.

heart – emotikon Po hroznej búrke sa úbohý stroskotanec dostal na breh malého pustého ostrovčeka. Pevne sa držal chatrného zvyšku člna, na ktorom sa plavil. Ostrovček bol o málo viac ako nevľúdny nehostinný útes.
Úbožiak sa začal modliť. Prosil Boha, aby ho zachránil. Každý deň vyzeral, či sa na obzore neobjaví nejaká pomoc. Ale pomoc neprichádzala.
Po niekoľkých dňoch sa tu zabýval. Horko-ťažko sa mu podarilo vyrobiť nejaký nástroj, aby mohol aspoň niečo uloviť a obrobiť kúsok zeme. Založiť si oheň a postaviť chatrč proti vetru a búrkami ho stálo veľa námahy.
A tak uplynulo niekoľko mesiacov. Stále sa modlil, ale nijaká loď sa na obzore neukazovala.
Jedného dňa sa od ohňa chytili trstinové steny stroskotancovej chalupy a všetko zhorelo. Hustý dym stúpal do výšky a z niekoľkomesačného úsilia ostalo iba trochu popola.
Stroskotanec, ktorému sa nepodarilo zachrániť skoro nič, sa s plačom zrútil na zem. "Prečo, Pane? Prečo ma postihlo aj toto?"
O niekoľko hodín zakotvila pri ostrovčeku veľká loď. Prišli poňho na záchrannom člne.
"Ako ste zistili, že som tu?" pýtal sa stroskotanec, ktorý tomu nemohol uveriť.
"Zbadali sme stúpajúci dym ako znamenie."
Tvoje dnešné ťažkosti sú dymovým znamením budúcej milosti. Boh ťa príde zachrániť.
Ježiš je unavený z vypočúvania, bičovania a všetkých múk hlavne tých vnútorných. Bolesť ho oslabila, kríž ktorý niesol bol ťažký, padol prvýkrát. Po chvíli sa vzchopil, dvíha kríž a kráča ďalej.
Kríž, ktorý nesie Kristus je ťažký, ale on sa ho nevzdáva. Nesie ho ochotne ďalej. V nás sa príliš často ozýva známe: - Ja už ďalej nevládzem! To sa nedá vydržať!
Pane, daj nám Tvoju trpezlivosť a lásku k ťažkostiam. Ty nám nezazlievaš, keď ochabujeme, ale pomáhaj nám svojou milosťou znovu vstať a kráčať ďalej.

heart – emotikon Meditácia

Človek padol a padá stále znova. Koľkokrát sa stáva karikatúrou seba samého. Nie je viac obrazom Boha, ale niečím, čo je výsmechom Stvoriteľa. Ten, čo zostupujúc z Jeruzalema do Jericha padol do rúk zbojníkov, ktorí mu vzali odev a polomŕtveho ho nechali krvácať na kraji cesty, nie je vari obrazom každého človeka?
Ježišov pád pod krížom nie je len pádom človeka Ježiša, vyčerpaného bičovaním. Tu sa vynára niečo oveľa hlbšie, ako hovorí svätý Pavol Filipanom: "On, hoci má Božskú prirodzenosť, nepridŕžal sa svojej rovnosti s Bohom, ale zriekol sa seba samého, vzal si prirodzenosť sluhu, stal sa podobný ľuďom; a podľa vonkajšieho zjavu bol pokladaný za človeka. Uponížil sa, stal sa poslušným až na smrť, až na smrť na kríži" (Flp 2, 6 - Cool.
V Ježišovom páde pod ťarchou kríža možno vidieť celú jeho životnú cestu: jeho dobrovoľné poníženie sa, aby nás pozdvihol z našej pýchy. Zároveň sa tu ukazuje pravá povaha našej hrdosti: pýcha, v ktorej sa chceme emancipovať od Boha a nebyť nič iné len sami sebou a v ktorej si myslíme, že nepotrebujeme večnú lásku, ale chceme si sami určovať podobu nášho života. V tejto vzbure proti pravde, v pokušení chcieť byť bohmi, stvoriteľmi a sudcami samých seba, sa potkýname a končíme tým, že sa sami ničíme. Ježišovo poníženie znamená prekonanie našej pýchy a svojím ponížením nám pomáha znovu vstať. Nechajme, nech nás zodvihne. Zbavme sa našej sebestačnosti, našej pomýlenej mánie po nezávislosti. Naopak, učme sa od neho, ktorý sa ponížil, nachádzať svoju pravú veľkosť, poníženosťou a obracaním sa na Boha a našich ponižovaných bratov.

heart – emotikon Modlitba

Pane Ježišu, ťarcha kríža spôsobila tvoj pád. Ťarcha nášho hriechu a našej pýchy ťa tlačí k zemi. No tvoj pád nie je znamením slabosti, ani jednoduchou slabosťou človeka, ktorý je pošliapaný. Chcel si vyjsť v ústrety nám, ktorí vo svojej pýche ležíme na zemi. Pýcha myslieť si, že sme v stave vytvoriť človeka spôsobila, že sa ľudské bytosti stali istým druhom tovaru, ktorý sa predáva a kupuje, že sme sa stali zásobárňou materiálu na naše pokusy, ktorými sa snažíme sami zbaviť smrti. Tým vlastne nerobíme iné, než čoraz hlbšie ponižujeme dôstojnosť človeka. Pane, pomôž nám, lebo sme padli. Pomôž nám zanechať našu ničivú pýchu a učiac sa od tvojej pokory pomôž nám znova vstať.
Všetci: Otče náš,…

L: Ukrižovaný Ježišu, zmiluj sa nad nami
V: Aj nad dušami v očistci
KRÍŽOVÁ CESTA - meditačná.... 15067310

Admin
Admin

Počet príspevkov : 178
Join date : 22.03.2016

https://bohjelaskai.slovakforum.net

Návrat hore Goto down

Návrat hore


 
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.